Procedura Udzielania Pierwszej Pomocy w ANS w Pile

PROCEDURA UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY ORAZ WEZWANIA POMOCY  NA TERENIE  AKADEMII NAUK STOSOWANYCH IM. STANISŁAWA STASZICA W PILE

 U S TAWA  z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Art. 4. Kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jest świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności ma obowiązek niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

art. 162 § 1 Kodeksu karnego: Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

PROCEDURA UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

W RAZIE WYPADKU LUB NAGŁEGO POGORSZENIA STANU ZDROWIA NALEŻY:

  • zachować spokój,
  • podjąć czynności mające na celu wyeliminować lub ograniczyć zagrożenie,
  • natychmiast wezwać pomoc lub zapewnić sobie osobę do pomocy,
  • wezwać Pogotowie Ratunkowe NUMER TELFONU 999  LUB 112

 

WZYWAJĄC POGOTOWIE W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI NALEŻY POWIEDZIEĆ:

  • GDZIE?    MIEJSCE ZDARZENIA, DOKŁADNIE: ULICĘ, NR BUDYNKU

W PRZYPADKU UCZELNI NUMER BUDYNKU, PIĘTRO, SALĘ.

! NAJLEPIEJ JUŻ W TYM MONENCIE WYZNACZYĆ JEDNĄ OSOBĘ KTÓRA BĘDZIE OCZEKIWAŁA NA POGOTOWIE PRZY SZLABANIE I DOPOROWADZI ZESPÓŁ POGOTOWIA DO POSZKODOWANEGO.

  • CO SIĘ STALO? Rodzaj wypadku (upadek, potracenie, drgawki, atak padaczki, zasłabniecie, utrata przytomności, nagle pogorszenie stanu zdrowia np. w przebiegu cukrzycy)
  • Ile? jaka jest liczba poszkodowanych?
  • stan poszkodowanego (czy jest przytomny, nieprzytomny, ilość oddechów przez 10 s (w tym celu należy udrożnić drogi oddechowe poszkodowanego i przez 10 sekund wzrokiem, czuciem i słuchem ocenić obecność oddechu, obserwując jednocześnie  czy widzimy, czy słyszymy i czy czujemy oddech, jeśli poszkodowany nie oddycha należy niezwłocznie rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową w algorytmie 30 uciśnięć klatki piersiowej             i 2 wdechy.

Pamiętaj świadek zdarzenia nie musi wentylować, może tylko uciskać klatkę piersiową.

Jednocześni należy jeśli to możliwe wyznaczyć osobę która niezwłocznie przyniesie Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) który znajduje się na Portierni Uczelni lub Sali gimnastycznej.

  • informacje o udzielanej pomocy
  • informacje o poszkodowanym ( wiek, płeć , wywiad - czy choruje, czy leczy się na jakąś chorobę )
  • kim jesteśmy

 

PAMIETAJ DZWONIĄC NA POGOTOWIE RATUNKOWE  NIGDY NIE ROZŁĄCZAJ SIĘ PIERWSZY

 

O wypadku i oczekiwaniu na ambulans  powiadom natychmiast portiernię.                                       Po potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora szlaban powinien pozostać  już otwarty a przy szlabanie widoczna wyznaczona osoba czekająca na Zespół Pogotowia Ratunkowego.

O koniczności wezwania pogotowia ratunkowego  na teren Uczelni należy niezwłocznie powiadomić REKTORA UCZELNI.

UDZIELAJĄC PIRWSZEJ POMOCY PAMIĘTAJ:

-zachowaj spokój.

- oceń miejsce zdarzenia pod katem Twojego bezpieczeństwa.

-oceń stan poszkodowanego

- w przypadku braku oddechu rozpocznij Resuscytację krążeniowo-oddechowa (30 uciśnięcia klatki piersiowej i 2 wdechy). Świadek zdarzenia nie musi prowadzić wentylacji (sztucznego oddychania), ma jedynie  wezwać Pogotowie Ratunkowe i  rozpocząć uciskanie klatki piersiowej (można tylko prowadzić masaż serca bez sztucznego oddychania).

Świadek zdarzenia powinien tak szybko jak jest to możliwe  podłączyć poszkodowanemu AED.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) znajduje się na Portierni Uczelni lub na Sali Gimnastycznej.

Jeśli do zdarzenia  doszło w trakcie zajęć uczelnianych:

  • oceń stan poszkodowanego,
  • wyznacz osoby do pomocy,
  • daj komendę do opuszczenia Sali reszcie studentów

Sprawdź czy poszkodowany oddycha!

  • jeśli poszkodowany oddycha i jest przytomny oceń jego stan w razie konieczności wezwij pogotowie ratunkowe.
  • jeśli poszkodowany oddycha ale jest nieprzytomny zastosuj pozycję dwukończynową ( podnieś kończyny dolne poszkodowanego o 20 stopni ), po kilku sekundach powinien odzyskać przytomność. Jeśli nie odzyskuje przytomności ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Wezwij pogotowie!

Pamiętaj stan poszkodowanego może ulec pogorszeniu!!!!!!

  • jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddech rozpocznij Resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze (30:2)
  • wyznacz osobę która niezwłocznie dostarczy AED
  • wezwij pogotowie lub wyznacz osobę która to zrobi ( informacja dla dyspozytora

- poszkodowany nie oddycha)

  • upewnij się że pomoc została wezwana!!!
  • upewnij się że wyznaczona osoba oczkuje przy szlabanie na pogotowie.

PODSUMOWANIE:

POSZKODOWANNY NIEPRZYTOMNY: OCEŃ ODDECH, POZYCJA DWUKOŃCZYNOWA, POZYCJA BOCZNA. POGOTOWIE 999 LUB 112 ( KOMENDA: NIEPRZYTOMY )

POSZKODOWANY KTÓRY NIE ODDYCHA: NATYCHMIAST !! WEZWIJ POGOTOWIE (KOMENDA NIE ODDYCHA) WYZNACZ OSOBĘ KTÓRA PRZYNIESIE AED, ROPOCZĄĆ RESUSCYTACJĘ KRĄŻĘNIOWO-ODDECHOWĄ W ALGORYTMIE 30 UCIŚNIĘĆ KLATKI PIERSIOWEJ I 2 WDECHY. AED NALEŻY PODŁĄCZYĆ POSZKODOWANEMU NATYCHMIAST PO JEGO DOSTARCZENIU.

Inne nagłe przypadki:

KRWAWIENIE Z NOSA: NALEŻY POCHYLIĆ POSZKODOWANEGO NAD UMYWALKĄ ABY KREW Z NOSA SWOBODNIE SIĘ EWAKUOWAŁA ( NIE NALEŻY ODGINAĆ GŁOWY DO TYŁU GROZI TO ZACHŁYSNIĘCIEM)!!!!!!!!!!!!!! NALEŻY NA KARK, CZOŁO ORAZ NOS NAŁOŻYĆ ZIMNY OKŁAD. CZEKAĆ AŻ KRWAWIENIE USTANIE. PAMIĘTAJ KREW JEST MATERIAŁEM POTENCJALNIE ZAKAŹMYM, POMAGAJ MAJĄC ZAŁOŻONE RĘKAWICZKI.

ZŁAMANIE, ZWICHNIĘCIE, SKRĘCENIE: POMÓC POZKODOWANEMU PRZEMIEŚCIĆ SIĘ W BEZPIECZNE MIEJSCE, KOŃCZYNĘ UNIERUCHOMIĆ W POZYCJI ZASTANEJ!!!

ATAK PADACZKI: ZA WSZLKĄ CENĘ CHRONIĆ GŁOWĘ POSZKODOWANEGO, NIE WKŁADAJ POSZKODOWANEMU NIC DO UST, ATAK PADACZKI ZAZWYCZAJ TRWA KILKA MINUT W TYM CZASIE CHRONIĆ GŁOWĘ POSZKODOWANEGO, MÓWIĆ DO NIEGO, USPOKAJAĆ GO, PO ATAKU CAŁY CZAS UDRAŻNIAJ  DROGI ODCHOWE POSZKODOWANEGO. NALEŻY WEZWAĆ POGOTOWIE             ( KOMENDA: ATAK PADACZKI, POSZKODOWANY DRGA, JEST NIEPRZYTOMNY). PO ATAKU JEŚLI POSZKODOWNY ODZYSKA PRZYTOMNOŚĆ PRZED PRZYJAZDEM POGOTOWIA PODKODOWANY BĘDZIE SPLĄTANY, NIE BĘDZIE PAMIĘTAŁ OKOLICZNOŚCI ZDARZENIA, PAMIĘTAĆ NALEŻY ŻE ATAK MOŻE SIĘ POWTÓRZYĆ, NALEŻY RAZEM Z POSZKODOWANYM OCZEKIWAĆ NA PRZYJAZD POGOTOWIA RATUNKOWEGO. POSZKODOWANY NIE MOŻE SAM NP. SAMOCHODEM WRACAĆ DO DOMU.

INSTRUKCJA UŻYCIA DEFIBRYLATORA

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED)

Defibrylator AED służy do przywracania prawidłowego rytmu pracy serca w sytuacji Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK). NZK to stan, w którym dochodzi do zatrzymania prawidłowej czynności mechanicznej serca, skutkującego ustaniem krążenia krwi. Pamiętaj! Natychmiastowe użycie AED zwiększa szanse na przeżycie!

objawy NZK

  • utrata świadomości / przytomności (poszkodowany nie reaguje na dotyk i głos),
  • brak oddechu lub oddech nieprawidłowy.

Automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED) w ANS znajdują się na portierni oraz hali gimnastycznej.

Słuchaj i postępuj zgodnie z poleceniami głosowymi AED

Jesteś świadkiem utraty przytomności lub zastałeś leżącą, nieprzytomną osobę, zachowaj spokój. 

Nie bój się pomóc, AED poprowadzi Cię przez całą akcję za pomocą komunikatów głosowych.

Słuchaj i postępuj zgodnie z poleceniami AED.

 Krok 1.

ZACHOWAJ SPOKÓJ.

SPRAWDŹ REAKCJĘ POSZKODOWANEGO.

Potrząśnij za ramiona, zapytaj, czy wszystko w porządku? Poproś osobę stojącą obok o pomoc.

Jeśli jesteś sam głośno wołaj o pomoc.

Jeśli osoba poszkodowana  nie reaguje, przysuń ucho do ust poszkodowanego, spróbuj przez 10 sekund nasłuchiwać oddechu.

 

Krok 2.

SPRAWDŹ CZY POSZKODOWANY ODDYCHA.

UDROŻNIJ DROGI ODDECHOWE w tym celu należy odgiąć głowę poszkodowanego do tyłu.

Obecność oddechu sprawdź przez 10 sekund (licz głośno do dziesięciu).

Wzrokiem, słuchem i czuciem obserwuj, czy  porusza się klatka piersiowa podczas gdy ty udrażniasz drogi oddechowe.

Jeśli poszkodowany oddycha ułóż go w pozycji bocznej i wezwij pogotowie.

Jeśli poszkodowany nie oddycha ( czyli w czasie 10 sekund nie wykonał oddechu) wezwij pomoc i rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Jednocześnie poproś o przyniesienie AED.

Krok 3.

WEZWIJ POMOC NA NR 999 LUB 112.

Poproś wyznaczoną osobę o wezwanie pomocy oraz przyniesienie defibrylatora AED.

Jeżeli jesteś sam, natychmiast wezwij pomoc dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Poinformuj dyspozytora pogotowia o dokładnym miejscu zdarzenia, stanie poszkodowanego, jego przybliżonym wieku, ewentualnych obrażeniach. Podaj również swoje dane i wykonuj polecenia dyspozytora. Rozłącz się dopiero wtedy, gdy uzyskasz pozwolenie od dyspozytora, nie wcześniej! 

Wyślij osobę będącą w pobliżu aby przy szlabanie oczekiwała na ambulans i doprowadziła Zespół Pogotowia Ratunkowego do poszkodowanego. To znacząco skróci czas dotarcia medyków do poszkodowanego. Szlaban już wówczas powinien zostać otwarty, a portier powiadomiony o wezwaniu ambulansu.

Krok 4.

ROZPOCZNIJ RESUSCYTACJE.

Jeśli stwierdzasz brak oddechu, do czasu przyniesienia AED, rozpocznij resuscytację krążeniowo­oddechową    w algorytmie  30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy.

Ułóż dłonie na środku klatki piersiowej ( to jest miejsce ucisku).

Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej na głębokość 5 – 6 cm  z częstotliwością co najmniej 100 razy na minutę (ok. 2 razy na sekundę).

Następnie wykonaj dwa wdechy ratownicze odchylając głowę poszkodowanego do tyłu, zaciskając płatki nosa i obejmując jego usta swoimi ustami. Jeżeli nie chcesz, nie możesz, nie potrafisz wykonać wdechów ratowniczych, prowadź tylko ucisk klatki piersiowej. To wystarczy.

Krok 5.

WŁĄCZ URZĄDZENIE. Po włączeniu defibrylator AED automatycznie wykona test sprawności i za pomocą komunikatów poinformuje Cię o gotowości pracy.   

POSTĘPUJ ZGODNIE Z POLECENIAMI GŁOSOWYMI I WIZUALNYMI DEFIBRYLATORA.

Krok 6.

PODŁĄCZ ELEKTRODY DEFIBRYLATORA DO ODSŁONIĘTEJ KLATKI PIERSIOWEJ PACJENTA. Otwórz AED podnosząc pokrywkę, rozerwij metalizowaną kopertę z elektrodą wzdłuż perforacji według wskazań czerwonej strzałki. Naklej elektrodę na odsłoniętą klatkę piersiową poszkodowanego zgodnie z instrukcją graficzną, która znajduje się na opakowaniu elektrody.

Krok 7.

NIE DOTYKAJ PACJENTA, ANALIZOWANIE. Urządzenie rozpocznie analizę rytmu serca poszkodowanego, a po kilku sekundach wyda komendę dotyczącą defibrylacji. W tym czasie NIE WOLNO dotykać poszkodowanego.

Krok. 8.

DEFIBRYLACJA ZALECANA. NIE DOTYKAJ PACJENTA. NACIŚNIJ MIGAJĄCY PRZYCISK DEFIBRYLACJI. Jeśli zostanie zalecona defibrylacja, wydaj polecenie „ODSUNĄĆ SIĘ!”. Pamiętaj, dla Twojego bezpieczeństwa NIE DOTYKAJ poszkodowanego. Naciśnij migający czerwony przycisk.

Krok. 9.

ROZPOCZNIJ REANIMACJĘ. Po wykonaniu defibrylacji natychmiast rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową w trybie 30:2. Defibrylator ma wbudowaną funkcję metronomu, wyznaczającą poprawny rytm ucisków. W celu kontroli poprawności ucisków, obserwuj wyświetlacz urządzenia i wychylający się wskaźnik po prawej stronie wyświetlacza. Pamiętaj, że właściwą głębokość ucisków uzyskasz dopiero wtedy, kiedy wskaźnik na wyświetlaczu osiąga wyznaczone pole.         

Słuchaj komunikatów defibrylatora – jeśli będziesz wykonywał za słabe uciski, urządzenie powie „PRZYCIŚNIJ MOCNIEJ”. Po osiągnięciu właściwej głębokości usłyszysz komendę „DOBRY UCISK”.

Czas dotarcia do AED na terenie ANS i przyniesienie go na miejsce zdarzenia :

  • Defibrylator AED znajdujący się na portierni:

Zdarzenie w budynku B - przyniesienie AED z portierni -1min  25 sek.

Zdarzenie w budynku A - przyniesienie AED z portierni- 1 min 10 sek.

Zdarzenie w budynku Biblioteki - przyniesienie AED z portierni 2 min

Zdarzenie na parkingu (środek) - przyniesienie AED z portierni 1 min 15 sek.

Zdarzenie w budynku D - przyniesienie AED z portierni 2 min 31 sek.

  • Defibrylator AED znajdujący się w Sali gimnastycznej:

Zdarzenie w budynku J - przyniesienie AED z Sali gimnastycznej -1 min 30 s

Zdarzenie w Centrum Fizjoterapii - przyniesienie AED z Sali gimnastycznej- 4 min 21 s

Zdarzenie w Audytorium Maximum - przyniesienie AED z Sali gimnastycznej- 3 min 21 s

Zdarzenie w budynku D - przyniesienie AED z Sali gimnastycznej 2 min 18 sek.

 

 

 

Pliki do pobrania

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"