Od września 2023 roku, baza Katedry Ratownictwa Medycznego wzbogacona została o Centrum Symulacji Ratownictwa Medycznego. Jest ono wyjątkowe w skali kraju, ponieważ w całości dedykowane jest ratownikom medycznym.
Symulację medyczną uznaje się za najnowocześniejszą i jedyną metodę nauczania postępowania praktycznego w stanach zagrożenia życia i procedur inwazyjnych na etapie szkolenia przeddyplomowego. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych symulatorów tzw. elektronicznych pacjentów, studenci poszerzają wiedzę, zdobywają praktyczne umiejętności, uczą się pracy zespołowej, postępowania w rożnych, często bardzo skomplikowanych przypadkach klinicznych. Co ważne, wszystko to, odbywa się w środowisku bezpiecznym, które nie powoduje krzywdy pacjenta.
W nowoczesnym CSRM znajdują się:
Kilka informacji o CSRM:
WYPOSAŻENIE:
OPIS WYBRANYCH PRACOWNI
Pracownia wysokiej wierności – SOR dla dorosłych
Sala symulacyjna wysokiej wierności dokładnie oddaje specyfikę szpitalnego oddziału ratunkowego. Zajęcia w tej sali pozwolą wykonywać studentom działania w warunkach zbliżonych do warunków panujących w SOR. Będą mogli również ćwiczyć pracę
w interdyscyplinarnych zespołach, a także podejmowanie decyzji krytycznych, mające wpływ na dalsze losy pacjenta.
Pracownia Działań Kryzysowych i Pola Walki
Sala umożliwi naukę praktyczną wykonywania procedur medycznych w symulowanych warunkach wojennych/kryzysowych. Działania, polegające na ratowaniu życia w sytuacjach ekstremalnych. Studenci będą mogli, w warunkach przedszpitalnych, zbliżonych do rzeczywistych (pole walki, szpital polowy, itp). ćwiczyć ratowanie życia poszkodowanym urazowym, którzy ulegli np. kolizji drogowej, są ofiarą ataku terrorystycznego, klęski żywiołowej, wojny.
Pracownia z 5 stanowiskami Wirtualnego Pacjenta
Wirtualny pacjent w wirtualnej rzeczywistości – to nowy wymiar w nauczaniu ratownictwa medycznego. Pojęcie to odnosi się do programu komputerowego symulującego spotkanie lekarza, ratownika medycznego z pacjentem czy poszkodowanym. Student wirtualnie wciela się w rolę lekarza bądź ratownika medycznego. Student ma do dyspozycji wirtualny zestaw metod diagnostycznych oraz terapeutycznych. Praca z systemem przekłada się na szereg decyzji klinicznych, w których podejmowaniu pomagają prezentowane informacje i zawarte w programie materiały dydaktyczne. Dzięki którym student zyskuje informacje o skuteczności wybranych przez siebie metod terapeutycznych.
Uczelnia od lat posiada także własny ambulans szkoleniowy, co pozwoli realizować całościowy scenariusz dziania systemu ratunkowego – od transportu pacjenta z domu/miejsca zdarzenia karetką pogotowia – po dostarczenia go na SOR i działania wykonywane na SOR.
Budowa takiego specjalistycznego centrum, to autorski projekt Uczelni, gdzie studenci zdobywają kompleksowe, specjalistyczne umiejętności a każdym etapie kształcenia w zakresie ratownictwa medycznego. To jedno z kilku takich centrów w kraju, które dedykowane jest wyłącznie ratownikom medycznym.
Koszt stworzenia CSRM to kwota ok. 2 mln zł.
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"